ŚRODOWISKO

[two_columns_66_33]
[column1]
Produkcja bez odpadów?

W kamieniarstwie jest to jak najbardziej realne. Odpowiednia gospodarka odpadami zapewnia nam ponad stuprocentowe wykorzystanie materiału. Czy to możliwe?

Odpad granitowy i marmurowy wykorzystujemy do produkcji kostki brukowej i murków oporowych. To dlatego w naszej ofercie znajdziecie kostki o niespotykanych kolorach i wykończeniu. Pozostałe odpady przerabiamy na kruszywa, które, w zależności od grubości wykorzystujemy jak kamień ozdobny do wysypywania ścieżek, jako kruszywa do betonów, lub jako gryz do lastryka. Moce przerobowe pozwalają, na przerobienie nie tylko własnego odpadu, ale również z innych zakładów kamieniarskich.

Cały proces cięcia szlifowania i polerowania odbywa się w układzie zamkniętym. Woda chłodząca podawana jest do maszyn za pomocą pomp z osadnika. Ponieważ do obróbki kamienia używamy wyłącznie narzędzi o ścierniwie mineralnym takim jak diamenty i korundy powstające osady stanowią mieszaninę minerałów i nie wywierającą negatywnego wpływu na środowisko.

Mamy świadomość, że nawet niewielki zakład usługowy może mieć wpływ na nasze środowisko dlatego najważniejsze, obecne nasze inwestycje skupiają się na ograniczeniu emisji spalin i zużycia energii. Jesienią 2013 r. przeprowadziliśmy gruntowny remont kotłowni. Zastosowanie nisko emisyjnego kotła i pompy ciepła zaowocowało ograniczeniem do 40% emisji CO2, a nowatorskie rozwiązania palnika pozwalają na spalanie również biomasy. W najbliższych latach planowane są inwestycje które mają na celu kolejne redukcje emisji CO2 i zużycia energii elektrycznej.

W 2018 roku zakończyliśmy wymianę pojazdów używanych w zakładzie. Obecnie wszystkie samochody dostawcze spełniają wymagania normy EURO5.

[/column1]
[column2]
cięcie

[/column2]
[/two_columns_66_33]

zostaw komentarz