O FIRMIE

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

do 1939

Tradycje kamieniarskie sięgają w naszej rodzinie okresu międzywojennego. To wówczas Jan Curzydło u boku ojca i wujów zdobywał pierwsze szlify w obróbce kamienia. Materiał pozyskiwany z rodzinnego kamieniołomu wykorzystywany był do budowy fundamentów i murków. W tym okresie wykonanych zostało również wiele prac w Zakopanem. Mędzy innymi plac na Gubałówce z charakterystycznym kołem.

1945-1948

Z gór nad morze. Udział w walkach partyzanckich oddziałów AK a także brak szerszych perspektyw na zarobek i utrzymanie rodziny, skłoniło Jana Curzydło do opuszczenia rodzinnych stron. W tym czasie ważyły się losy Gdańskiej Starówki. Jan znalazł zatrudnienie w Gdańskim oddziale PKZ.

1946-1962

W 1946 roku ówczesne władze zadecydowały o odbudowie Gdańskiej starówki. Choć prace konserwatorskie nie miały takiego priorytetu jak w czasach dzisiejszych, pracownikom PKZ udało się uratować część dziedzictwa przedwojennego miasta.

1962-1970

Na początku lat 60-tych Jan Curzydło otwiera własną działalność przy ul. Kartuskiej 5. Jest to manufaktura w której jeszcze wszystkie prace wykonywane są ręcznie. Trzonem produkcji są nagrobki lastrykowe montowane na cmentarzu Garnizonowym, Emaus, Srebrzysko.

1970-1990

To najbardziej produktywny okres. Do Jana curzydło dołączają kolejno synowie: Jerzy, Janusz i Bogdan. Bracia Curzydło intensywnie inwestują w park maszynowy. W tym okresie zgromadzone zostają zapasy niedostępnego wówczas surowca- kolorowych granitów. Dobra koniunktura skłoniła również Janusza do usamodzielnienia się. Pod koniec lat 80-tych, przy ul. Łostowickiej 7B powoli zaczyna funkcjonować nowy zakład.

1990-2010

Na początku lat 90-tych Działalność rozpoczął zakład Janusza Curzydło. Pełna nazwa- Kamieniarstwo Nagrobkowe i Budowlane nie była przypadkowa. Od momentu rozstania się Jana Curzydło z PKZ głównym profilem działalności były nagrobki. Nowym celem zakładu prócz produkcji nagrobków miał być powrót do tradycji rodzinnych i większego zaangażowania w rozwijającą się branżę budowlaną.

1990-2010

Prócz prostych prac takich jak schody czy blaty, Janusz Curzydło realizuje dużo zamówień murków kamiennych zarówno na zewnątrz…

1990-2010

…jak i we wnątrz.

2000-

W 2000r. Adam Curzydło zakłada osobną działalność, pod tym samym adresem. Częściowo doposażając zakład o nowe maszyny wykonuje głównie blaty kuchenne i elementy toczone. Prócz tego pod okiem mistrza szkoli się w zakresie liternictwa, szlifierstwa i montażu.