Plintus | O FIRMIE
Plintus to zakład kamieniarski skupiający się głównie na realizacji indywidualnych zleceń w zakresie cięcia, formowania i polerowania kamienia. Wykonujemy nagrobki,grobowce, blaty kuchenne, parapety, schody.
kamieniarz,kamieniarstwo,gdańsk,pomorskie,nagrobki,trójmiasto,trojmiasto,pl,nagrobek,ogród,kuchnia,kuchnie,kuchni,łazienka,łazienki,posadzki,posadzka,płytki,do ogrodu,usługi,cmentarz,cmentarne,blaty,schody,parapety,parapet,kamień,granit,granitowe,granitu,marmur,marmurowe,marmuru,trawertyn,onyks,ozdobny,kamienia,kamieniarze,łostowicka,curzydło,plintus,zakład,kamieniarski,jan,janusz,adam,stare
1888
page-template-default,page,page-id-1888,page-parent,theme-minimum,woocommerce-no-js,ajax_updown_fade,page_not_loaded

PLINTUS Kiedyś i dziś

HISTORIA
Nasza przygoda z kamieniem zaczęła się…

… w okresie międzywojennym, w Słopnicach (obecny powiat limanowski). Właśnie tam mój pradziadek z dziadkiem Janem wydobywali kamień rzeczny do budowy góralskich chat. W późniejszych latach wykorzystali zdobyte w budownictwie doświadczenie w pracy w Zakopanem. Wojenna zawierucha rzuciła dziadka Jana Curzydło na drugi koniec Polski, do Gdańska. Tutaj, już jako doświadczony i wykwalifikowany kamieniarz, czynnie uczestniczył w odbudowie zabytków podejmując pracę w gdańskim oddziale Przedsiębiorstwa Państwowego Pracowni Konserwacji Zabytków. W 1964 roku, po uzyskaniu tytułu mistrzowskiego, założył własny zakład kamieniarski przy ul. Kartuskiej 5 (gdzie obecnie mieści się biurowiec Ka5). W 1975r. zakład, którego głównym przedmiotem działalności było produkowanie nagrobków, został przeniesiony na ul. Łostowicką, w pobliże największej gdańskiej nekropolii- Cmentarza Łostowickiego. Od roku 1979 prowadzeniem zakładu zajęli się synowie dziadka Jana: Jerzy, Janusz i Bogdan Curzydło. Dzięki pomysłowości i nowatorskiemu podejściu braci, obok tradycyjnych nagrobków z lastryka, w ofercie zakładu zaczęły pojawiać się nagrobki granitowe, marmurowe i z kamieni polnych – w odważnej, jak na owe czasy, stylistyce. Jednocześnie bracia współuczestniczyli w powstawaniu szeregu prac dla obiektów sakralnych (m.in. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku). Dobra koniunktura i silna pozycja na rynku pozwoliły na uruchomienie w 1990r. drugiego zakładu przy ul. Łostowickiej. Kontynuując rodzinne tradycje, w oparciu o wiedzę i doświadczenie, oraz pod bacznym okiem mojego Mistrza-Ojca w 2000r. założyłem własną firmę – Pracownię Kamieniarską PLINTUS, którą prowadzę do dnia dzisiejszego.

DSC04395

Doświadczenie…

…w naszej rodzinie zdobywało się zawsze przez pracę. Kamieniarz – brzmi wówczas profesjonalnie, gdy osoba wykonująca ten trudny i fizycznie wymagający zawód zna wszystkie procesy i etapy pracy z kamieniem. Każdy rodzaj materiału jest inny i wymaga indywidualnego podejścia; często metody obróbki z poprzedniego stulecia dają lepszy efekt końcowy, niż współcześnie nam dostępne. Dlatego ważne dla nas było, i jest, aby poznawać zakres prac na wszystkich stanowiskach w zakładzie. Dzięki takiemu podejściu możemy bezpośrednio kontrolować jakość wykonywanych prac i, w razie potrzeby, służyć wiedzą i doświadczeniem naszym klientom i kolegom “po fachu”.

003 (2)
 Dziś już wiemy, że…

…jest w kamieniu coś mistycznego, nie odkryta jeszcze tajemnica, od ponad 300 milionów lat tkwiąca głęboko w minerałach. Miałem szczęście poznać wielu ludzi tej branży, także z pokoleń, które już odeszły. To, co nas łączy, to pasja poszukiwania i tworzenia; dążymy do nowych form, faktur i zastosowań kamienia, wciąż poszukując nowych rozwiązań. Praca z kamieniem jest wymagająca i czasochłonna, dzięki niej codziennie mamy świadomość, że tworzymy coś wyjątkowego, co będzie trwało przez wiele dziesięcioleci.

plintus-dzis-01

Produkcja i usługi

Działalność zakładu oparta jest na trzech filarach:

– produkcja nagrobków, grobowców, pomników sakralnych, wraz ze związanymi usługami (projektowanie, liternictwo, brukarstwo, odnowienia, zagospodarowanie terenu);

– produkcja budowlanych elementów wykończeniowych, takich jak: schody, posadzki, elewacje, okładziny ścienne i kominkowe, parapety, blaty kuchenne i łazienkowe oraz usługi budowlane (montaż/demontaż, naprawy, renowacje, np. klatek schodowych);

– specjalistyczne usługi dla firm i klientów indywidualnych: cięcie, fazowanie, frezowanie, szlifowanie, polerowanie, wiercenie otworów, toczenie elementów; realizacja zamówień według niestandardowych projektów (produkcja części maszyn).

Nasze wyroby i usługi znalazły uznanie nie tylko w Polsce, ale także w krajach Skandynawii, w Niemczech, w Czechach, w Stanach Zjednoczonych i RPA.

O FIRMIE
 Zakład

Zakład Kamieniarski przy ul. Łostowickiej 7b oficjalnie został otwarty w 1990r. Część maszyn, ze względu na możliwość prowadzenia prac w okresie zimowym, funkcjonowała już pod koniec lat osiemdziesiątych przejmując niektóre z zadań zakładu przy ul. Łostowickiej 2. Obecnie warsztat wyposażony jest w pełen park maszynowy pozwalający na realizację  zleceń związanych z kompleksową obróbką kamienia.

 

PLINTUS w liczbach:

300 000 liter wykonanych od roku 1964
20 000 m2 kamienia zużyte do produkcji naszych wyrobów
5 000 nagrobków, pomników i grobowców wykonanych w naszych zakładach

O FIRMIE
Ludzie

Największy wpływ na jakość naszych wyrobów mają współpracujący z nami ludzie.

Nasze prace wykonywane są przez doświadczonych fachowców, posiadających kwalifikacje potwierdzone dyplomami rzemieślniczymi i mistrzowskimi. Przygotowanie pedagogiczne umożliwia nam również szkolenie przyszłych adeptów zawodu. Dzięki temu, możemy służyć profesjonalną wiedzą, a nasze usługi realizowane są zawsze na najwyższym poziomie.